Adet düzensizliği nedir? Neden olur?

Adet düzensizliği pek çok kadının korkulu rüyası haline gelebiliyor. Adet kanamaların normal periyodunun dışında gerçekleşmesi adet düzensizliği olarak adlandırılır. İlk adet dönemi ile peşinden gelen dönemin başlangıcı 3 hafta ile 5 hafta arasında değişmektedir. Başlayan her adet kanaması 8 gün sürmektedir. Bunlar aşırı ağrı ve kanama gösteren durumlar değildir. Ancak bu normal şartların dışında oluşabilecek durumlar kadınları yıpratan bir sürece sahiptir.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Sık ya da seyrek bir şekilde adet görme en büyük belirtileri arasındadır. Hiç adet görmeme de büyük bir sorundur. Adet ortasında kanamalar aşırı ya da çok az olması da normal bir durum olarak görülmez.

Adet Düzensizligi Nasıl Tedavi Edilir?

Menopoz dönemi ya da buluğ çağındaki durumlarda çok fazla müdahale ye gerek görülmez. Ancak bu dönemlerin dışında herhangi bir zaman normal günleri dışında bir günde ortaya çıkan düzensiz kanamalarda tedavi gerekir. Menopoz dönemi itibariyle her kanama dikkatle incelenmelidir. Bu tip durumlarda mutlak suretle doktora başvurulmalıdır.

Adet düzensizliğinin tedavisi ilaç yöntemi ile anında gerçekleşmektedir. Ancak bunun için erken teşhisin önemi de son derece büyüktür. Böyle bir sorun yaşandığı zaman Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına görünmek ve ilgili konuya ilişkin, anında teşhisin konuşarak tedaviye başlanması uygun olmaktadır Bu sayede kolay ve profesyonel bir şekilde teşhise uygun tedavi gerçekleşmiş olur.

Adet düzensizliği nedir? Neden oluşur? başlıklı yazımızı okudunuz. Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmemiz için bize destek olabilirsiniz. Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza https://furyana.com/saglik/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ebru Gören
Latest posts by Ebru Gören (see all)