ABD Başkanı Kripto Para Kararnamesini imzaladı

ABD Başkanı Kripto Para ile alakalı kararnameye resmen imza attı. Kararname ile beraber, kripto paralara yönelik herhangi bir kısıtlama veya yasak getirilmedi. Hatta bu kararname sayesinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, dijital dolar açısından resmen faaliyetlere başladı. İşte konuya ilişkin diğer detaylar.

Joe Biden kararnameyi imzaladı

ABD başkanının kripto paralar ile alakalı bu kararnameye imzalamak amacıyla gündem oluşturduğu bütün kamuoyu tarafından biliniyordu. Ve bu durum gerçekleşti. Geçtiğimiz birkaç saat içerisinde söz konusu bu kararnameye imza atıldı. Bu imza ile beraber ABD’nin kripto paralar ile alakalı stratejisi de böylelikle değişti.

Beyaz Saray tarafından konuyla ilgili yapılan değerlendirme açıklamasında, dijital paralar ile onların altında yatmakta olan altyapı platformlarının avantajlarından faydalanabilmek ve risk faktörlerini ortadan kaldırabilmek hedefleri doğrultusunda Amerikan başkanının, devlet tamami ile ve bütün kurumlarıyla yaklaşım sergileyeceği başkanlık kararnamesinin imzaladığı onaylandığı açıklandı.

ABD’nin Kripto Paralarda Önemsediği 6 Madde

  1. Sorumlu inovasyonun desteklenmesi,
  2. Finansal katılım,
  3. Küresel finans ve ekonomik mücadelede ABD liderliği,
  4. Yasadışı finans,
  5. Mali istikrar,
  6. Tüketici ve yatırım korunması

Geçtiğimiz gün bazı haber kaynaklarından ABD Merkez Bankası’na dijital para çıkarabilmesi açısından yetki verileceği konuşuluyordu. Ve beklendiği gibi de oldu. Amerikan başkanı tarafından imza atılan kararnamede, ABD Merkez Bankası’nın konuyla alakalı faaliyet yürütmesine yönelik talimat verildi. Yapılan açıklamada ise kararname, ABD hükümetini bir CBDC çıkarılması açısından gerekli olan altyapı ve teknolojik ihtiyaçların araştırılmasına yönlendirilmektedir. Yapılması açısından bir portfoy araştırma merkezinin oluşturulması ve ABD halkının menfaatlerine olup olmadığı da ele alınacak. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile menkul kıymetleri ve borsa komisyonu da aynı şekilde kripto paraların kullanımına yönelik avantaj ile risk faktörlerini değerlendirecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kararnamesi, dünya genelinde kripto para borsaları açısından çok önemliydi. Aslında daha önce basına yansıyan çeşitli bilgiler, ABD’nin kripto paraları tamamen ya saklamak amacıyla bazı çalışmalar yürüteceği şeklindeydi. Fakat böyle bir gelişme yaşanmadı. Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş ile alakalı kripto paraların yasaklanması veya sıkı bir denetim mekanizmasının altına alınması gerektiği konuşuluyordu. ABD’nin kararnamesinde ise böyle bir durum kesinlikle gündeme gelmedi.

Kripto Piyasası, Kararnameye Olumlu Yaklaştı

Kararnamenin kamuoyu ile paylaşılmasının ve ilk ayrıntılarının kulislere düşmesinin sonrasında kripto borsalarında olumlu yönde bir etki hissedilmeye başlandı. Bitcoin, kararnameye ilişkin ilk sızıntılarının geldiği son 24 saat içerisinde 42500 dolar bandına kadar yükselerek yüzde ona yakın bir artış sergiledi.

Yatırımcıyı ve tüketiciyi koruma başta olmak üzere yasadışı finans şeklindeki hususların ise önüne geçilmesi üzerine beğenilen yepyeni bir kararname, kripto para varlıklara eğitimin verildiği gibi direkt bir şekilde bir yasak veya kısıtlama getirmediği için piyasanın ilk tepkisi oldukça pozitif yönde gelişim gösterdi.

Sitemizde yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. ABD Başkanı Kripto Para Kararnamesini imzaladı başlıklı yazımızı okudunuz. Yazımızı geliştirmek ve sorularınız hakkında yanıt arayabilmek adına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir